Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stud

7. 07. 2017 15:15:03
Vědí si lidé dnes pod tímto slovem vybavit ještě jeho pravý význam a uvědomit si jeho hodnotu? Většinou si každý myslí, že to je něco, co se dnes již nenosí.

Co je z doby dávno minulé a že dnešní pokrokoví lidé se již vypořádali s touto zkostnatělostí.

Rodiče již odmalička potlačují v dětech jejich přirozený stud, ale tím jim připravují často velmi těžké prožívání a berou jim přirozené zábrany v dospívání a následně i v dospělosti.

A tak se i děje, že obecná morálka mezi lidmi neustále klesá a lidé se neostýchají žít bez morálních hodnot a zásad. Neuvědomují si však, že si tím přestali vážit sami sebe.

A především žena stává se jen obyčejným tělem, které se bez obav nabízí očím mužů domnívajíce se, že tím získá na hodnotě. Avšak pozemské tělo nám bylo dáno jako něco vznešeného a vzácného. A stejně jako duše je drahocenné a nedotknutelné. Proto jej musíme chránit a také nevystavovat na odiv, abychom jej nepošpinili a neznehodnotili. Tím, že se žena bez ostychu odhaluje, vyvolává v mužích jen ty nejnižší pudy, které je vedou pouze k povrchnímu vztahu a ten se rychle vyčerpá. Ponižuje se tak na bezduchou loutku, která může být kdykoliv odložena, pokud přestane být atraktivní. Taková žena nemůže být ctěna druhými, protože se v ní nemůže skrývat nic ušlechtilého a skutečně krásného. Proto musí znovu hledat svůj drahocenný dar - stud, protože právě ten je důležitou oporou pro ochranu jejího těla a ducha.

Až si žena uvědomí, jak důležitou roli v tom hraje její oděv, který má tělo zahalovat a zkrášlovat, nebude váhat přemýšlením nad tím, jak dlouhou sukni si obléci, či s rozparkem, či bez rozparku, či výstřih, zda šaty ke krku, rukávy, zda oděv bez rukávů, nebo snad kalhoty, které zcela potlačí její ženské vyzařování. Pokud se žena domnívá, že je v tom omezována a že bude raději nosit oděv podle módy, či snad, že některá z jejích činností nelze provádět bez kalhot, pak nepochopila, co znamená význam slova ušlechtilé a důstojné ženství. V tomto přístupu se odráží jen vzdor, ješitnost, pohodlnost a neuctivost vůči Stvořiteli. A pokud činnost, kterou chce žena vykonávat nelze v ženském oděvu zvládnout, je třeba se zamyslet, zda je to činnost vhodná pro ženu.

Žena. Obdařena největší jemností citů měla svým tichým působením posilovat a zušlechťovat muže v jeho činech. Je stvořená a vybavena pro působení udržující a v tom je její síla. Je to hlavně v domácnosti, kde vytvořením klidného, harmonického domova je schopna plně rozvíjet své schopnosti, které jí byly Stvořitelem darovány. Právě její jemnější citová schopnost jí umožňuje rozvíjet v sobě smysl pro krásu, ušlechtilost, půvab, něžnost a pravý stud.

Avšak dnešní žena se "stydí" projevit tyto city, projevit svůj osobitý smysl pro krásu, když obecný trend káže jinak, než jak cítí ona. Stává se nepochopenou a nenaplněnou a hledá způsob, jak se zviditelnit, jak být uznávanou. Obdivuje muže v jeho aktivitách a domnívá se, že pokud půjde touto cestou, bude také obdivovaná. K tomu si však navíc ještě přeje, aby se mužům líbila. A v domnění, že muže osloví tím, že mu podstrčí své vnady je ochotna odhalovat se čím dál víc. Nabízí se mnohdy ještě horším způsobem jako lehké ženy!

Jak si pak opravdový muž, který hledá v ženě především hodnoty ducha, může takové lehkovážné ženy vážit?

Ona bude k sobě přitahovat jen ty, kteří chtějí mít ženu jako dekoraci, kterou se budou do určité míry jen chválit, ale kterou si nemohou nikdy ctít. Takový vztah nemůže být nikdy opravdovým, hluboce duchovním, ale pouze vztahem tělesným a ten brzy vyprchá.

A protože žena si neváží svého těla a zachází s ním jako s něčím, co je zde pro všechny, nemůže být ani pravou matkou. Nemůže být svým dětem oporou a vzorem pro všechny lidské hodnoty. Vždyť převážně ona určuje, jaké hodnoty v sobě ponese její dítě! A teď se podívejme na obraz dnešní ženy. Jaké morální hodnoty je ještě v sobě schopna nést? Jak velkou má ale odpovědnost za budoucí pokolení, za budoucí národ!

Je to žalostné! Jak ochotně a rychle dokáže žena v sobě zahubit jemné vyciťování ušlechtilosti, půvabu, jemnosti, prostoty a hlavně studu! Domnívá se, že by byla vysmívaná, kdyby své tělo neodhalila před zraky mužů. Obává se, že by působila staromódně a že jedině ošklivost její zevnějšku, podle názoru ostatních, ji vede k tomu, aby se oblékala do šatů, které zakrývají její postavu. A tak namísto, aby svou osobnost prozářila duchem a zušlechtila šatem, vystavuje všem na oči své tělo, zošklivené takzvaným módním oblečením. A toto bláznovství jde stále do větších extrémů. Vždyť i dnešní obuv pouze zdůrazňuje směšnost tohoto počínání.

Nešťastnou jest každá taková žena, protože ztratila úctu sama před sebou a znehodnotila vznešený dar. Dar studu, který jí pomáhá udržovat čistotu ducha.

Pokud žena nenajde svou pravou hodnotu, svou cestu, nenajde také již nikdy štěstí, i když po něm stále touží.

Až přestane být otrokem své touhy po falešném uplatnění a bude opravdu chtít v poctivé námaze najít smysl svého života, budou jí dány pomoci. Ty ji povedou na její cestě vzhůru za zdrojem síly, proudícím celým stvořením.

Neboť tato síla jako jediná dává duši klid, mír, harmonii, štěstí, pomoc a lásku. To vše může žena také v sobě nést, bude-li z tohoto zdroje síly čerpat. Nejprve se však musí znovuzrodit sama v sobě. Najít v sobě pravé hodnoty a vše falešné od sebe odhodit. Musí jen chtít! Opravdu chtít stát čistě ve stvoření a být ženou, zasluhující nést toto jméno.

M.Š. ve spolupráci s Občanským sdružením Obroda

Autor: Milan Šupa | pátek 7.7.2017 15:15 | karma článku: 13.57 | přečteno: 600x

Další články blogera

Milan Šupa

Demaskování pokrytectví charity, přijímání migrantů a ekologie

Žijeme v době maximálního rozkvětu pokrytectví a tento fakt nebude žádnou novinkou pro nikoho, kdo je jenom trochu vnímavý.

21.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1321 | Diskuse

Milan Šupa

O nízkém dobru humanoidních živočichů a o vysokém dobru pravých lidí

Nízké dobro je dobro egoistické současného typu, zaměřené hlavně na osobní prospěch jednotlivce, který uvažuje pouze v intencích pojmů "já" a "mně".

14.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.76 | Přečteno: 194 | Diskuse

Milan Šupa

Nedejme sebou manipulovat a nebuďme ovcemi!

Abychom se mohli svobodně rozhodovat, musíme mít objektivní informace. Žel, realita je jiná! V reálném životě je vyvíjena snaha, abychom objektivní informace neměli.

10.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 452 | Diskuse

Milan Šupa

Člověče, bez přízně Nejvyššího nejsi ničím!

Ty bláznivý člověče, proč nechceš vítězit? Proč nechceš, aby se ti vše dařilo? Proč nechceš, abys byl šťastný? Proč nechceš, abys prožíval opravdu plnohodnotný život?

7.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 238 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 189 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jana Slaninová

Když tě obejme Ježíš

Pršelo, tma houstla a nohy v blátě vázly. Každým krokem, byly boty těžší, obalené návleky z bahnitého jílu. Les divoký, hustý. Nebezpečný. Blesky křižovaly tmu. Sem tam osvítily cestu, abych nespadla do výmolu a nezlomila si nohu.

23.11.2017 v 11:08 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jana Henychová

Odřený nárazník - nová praktika zlodějů na řidiče aut?

Ťuk ťuk na okénko u auta... "Paní, máte odřený nárazník!!! Pojďte se podívat!" Pravděpodobně nová praktika zlodějů číhá na důvěřivce...

23.11.2017 v 10:38 | Karma článku: 30.99 | Přečteno: 1394 | Diskuse
Počet článků 629 Celková karma 11.96 Průměrná čtenost 699
Jsem člověk, kterému není lhostejné obecné nepochopení pravého smyslu lidského života na zemi a z tohoto nepochopení pramenící selhávání jak osobních, tak celospolečenských vztahů.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.