Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odhalení tajemství prvotního hříchu

30. 06. 2017 15:15:29
Je nesprávné, ba až směšným způsobem naivní chtít vykládat Bibli doslovným způsobem. Mnohé z jejích textů jsou totiž určitým kódem, určitou šifrou, kterou má člověk správně dešifrovat.

Jsou metaforou, za kterou se ukrývá skutečný duchovní význam.

A právě tento duchovní význam má být rozpoznán, odhalen a rozluštěn. To však předpokládá vynaložení určité námahy, určitého úsilí, nebo minimálně alespoň určité dobré vůle. Kdo se tedy alespoň minimálně nesnaží, tomu zůstane skutečný význam mnoha biblických textů navždy skryt.

Po těchto nezbytných úvodních slovech přistupme k tématu prvotního hříchu. A začněme stvořením světa, které se podle Bible událo za sedm dní. Každý jednotlivý z těchto sedmi dní však ve skutečnosti představuje nesmírně velké časové období, ve kterém probíhal postupný vývoj od těch nejjednodušších forem života až po zrození člověka na zemi.

Během sedmi velkých časových cyklů, v Bibli nazývaných dny, vznikal tedy postupným, řízeným evolučním vývojem vědomý život a vše, co Stvořitel takovýmto způsobem učinil bylo, jak se v Bibli píše, dobré.

Člověk, ke kterému jako k poslednímu článku vývoje všechno cíleně směřovalo žil v prvopočátcích stvoření jako v ráji. Žil ve stvoření jako v ráji, který měl obhospodařovat, zušlechťovat a zvelebovat.

Dále se v Bibli říká, že Stvořitel dovolil lidem jíst ze všech stromů ráje, pouze ze stromu poznání dobra a zla jim jíst zakázal.

Strom poznání dobra zla! Zde se dostáváme ke klíčovému momentu problematiky prvotního hříchu.

Vše, co prožívali lidé do té doby bylo jen dobré. Lidé byli prostí, čistí a přirození, znající pouze dobro. Znající jen věci dobré, protože oni sami byli dobří.

Bylo tomu tak proto, že se ve všem svém jednání řídili pouze vlastním citem. Svým nejvnitřnějším cítěním, které bylo pro ně určujícím a jehož prostřednictvím kráčeli pouze cestami dobra.

Kdyby lidé nejedli ze zakázaného stromu poznání dobra a zla, mohli by takovým harmonickým způsobem žít až dosud. Byli by stále žili jako v ráji, protože by zůstali věrni svému cítění, které jim vždy ukazovalo pouze cesty dobra.

Ale žel, člověk neodolal a ve své dychtivosti po poznání sáhl po zakázaném jablku.

Co je však nástrojem poznání a poznávání? Je jím lidský rozum! Jedením plodů ze stromu poznání člověk postavil do popředí svůj rozum! Rozum se stal jeho vůdcem!

Rozum jej však vedl cestami zla, protože člověk jej postavil výše, než stál před tím jeho cit. A tímto způsobem sám sebe vyhnal z bran ráje.

Podstata prvotního hříchu, skrytá v Biblickém příběhu o pojídání zakázaného ovoce ze stromu poznání dobra a zla tedy spočívá v tomto:

Člověk mohl a může žít jako v ráji a to tehdy, pokud se bude řídit svým cítěním. Pokud půjde cestami, které mu ukazuje jeho cítění.

Naše cítění je totiž hlasem naší nejvnitřnější podstaty, která je dobrá a která proto že je dobrá, nám nemůže ukazovat jiné cesty, než cesty dobra.

Znovu vybudovat ráj na zemi je lidem možné pouze tehdy, pokud zůstanou věrní svému cítění a budou ve svém životě sledovat jenom ty cesty, které jim ukazuje.

Kromě cítění byl však člověk obdarován i rozumem, projevujícím se myšlením. Cítění a myšlení tvoří dvě základní složky lidské osobnosti, přičemž cítění má stát na prvním a vedoucím místě. Úloha rozumu spočívá v tom, aby hledal způsoby, jak realizovat podněty citu v hmotném světě. Takto to je správné a takto to bylo určeno Stvořitelem. Takto to bylo dobré a proto jedině tímto způsobem mohou lidé vybudovat ráj na zemi a trvale v něm přebývat.

Ke hříchu a neštěstí však došlo tím, že člověk ve své dychtivosti po poznání tyto věci zaměnil. Že rozum, jako nástroj hmotného poznání postavil na první místo. To znamená, že vedoucí a určující postavení svého cítění zaměnil za vedoucí a určující postavení svého rozumu. A právě v nadřazení rozumu nad cit spočívá kletba prvotního hříchu! Rozum totiž nikdy neměl být v člověku vedoucím! Rozum měl být vždy jen služebníkem citu.

Prvotním hříchem, který se postupně vyvinul v hřích dědičný a v kletbu celého lidského pokolení je skutečnost, že sluha zaujal místo vládce. Že lidem rozkazuje sluha, který nikdy neměl vládnout a který nemá schopnost vládnout. A rozum, který je tímto sluhou, vede lidi po špatných a nesprávných cestách. Vede je do neštěstí.

Prokletí prvotního hříchu spojené s nepřízní Stvořitele může člověk napravit pouze tehdy, pokud si tyto skutečnosti uvědomí a znovu postaví své cítění na první místo tak, jak to určil Stvořitel.

Povinností člověka a Vůlí Stvořitele je, aby lidé kráčeli svým životem cestami, které jim ukazuje jejich cítění. Jejich rozum má být jen poslušným služebníkem, vykonavatelem a realizátorem jejich citových hnutí. To je cesta ke štěstí a ráji na zemi. Jediná možná cesta ke štěstí a ráji na zemi! Blažený ten, kdo na ni vykročí.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š

Autor: Milan Šupa | pátek 30.6.2017 15:15 | karma článku: 8.37 | přečteno: 381x

Další články blogera

Milan Šupa

Demaskování pokrytectví charity, přijímání migrantů a ekologie

Žijeme v době maximálního rozkvětu pokrytectví a tento fakt nebude žádnou novinkou pro nikoho, kdo je jenom trochu vnímavý.

21.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1321 | Diskuse

Milan Šupa

O nízkém dobru humanoidních živočichů a o vysokém dobru pravých lidí

Nízké dobro je dobro egoistické současného typu, zaměřené hlavně na osobní prospěch jednotlivce, který uvažuje pouze v intencích pojmů "já" a "mně".

14.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.76 | Přečteno: 194 | Diskuse

Milan Šupa

Nedejme sebou manipulovat a nebuďme ovcemi!

Abychom se mohli svobodně rozhodovat, musíme mít objektivní informace. Žel, realita je jiná! V reálném životě je vyvíjena snaha, abychom objektivní informace neměli.

10.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 452 | Diskuse

Milan Šupa

Člověče, bez přízně Nejvyššího nejsi ničím!

Ty bláznivý člověče, proč nechceš vítězit? Proč nechceš, aby se ti vše dařilo? Proč nechceš, abys byl šťastný? Proč nechceš, abys prožíval opravdu plnohodnotný život?

7.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 238 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 189 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jana Slaninová

Když tě obejme Ježíš

Pršelo, tma houstla a nohy v blátě vázly. Každým krokem, byly boty těžší, obalené návleky z bahnitého jílu. Les divoký, hustý. Nebezpečný. Blesky křižovaly tmu. Sem tam osvítily cestu, abych nespadla do výmolu a nezlomila si nohu.

23.11.2017 v 11:08 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jana Henychová

Odřený nárazník - nová praktika zlodějů na řidiče aut?

Ťuk ťuk na okénko u auta... "Paní, máte odřený nárazník!!! Pojďte se podívat!" Pravděpodobně nová praktika zlodějů číhá na důvěřivce...

23.11.2017 v 10:38 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 1394 | Diskuse
Počet článků 629 Celková karma 11.96 Průměrná čtenost 699
Jsem člověk, kterému není lhostejné obecné nepochopení pravého smyslu lidského života na zemi a z tohoto nepochopení pramenící selhávání jak osobních, tak celospolečenských vztahů.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.