Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stud

7. 07. 2017 15:15:03
Vědí si lidé dnes pod tímto slovem vybavit ještě jeho pravý význam a uvědomit si jeho hodnotu? Většinou si každý myslí, že to je něco, co se dnes již nenosí.

Co je z doby dávno minulé a že dnešní pokrokoví lidé se již vypořádali s touto zkostnatělostí.

Rodiče již odmalička potlačují v dětech jejich přirozený stud, ale tím jim připravují často velmi těžké prožívání a berou jim přirozené zábrany v dospívání a následně i v dospělosti.

A tak se i děje, že obecná morálka mezi lidmi neustále klesá a lidé se neostýchají žít bez morálních hodnot a zásad. Neuvědomují si však, že si tím přestali vážit sami sebe.

A především žena stává se jen obyčejným tělem, které se bez obav nabízí očím mužů domnívajíce se, že tím získá na hodnotě. Avšak pozemské tělo nám bylo dáno jako něco vznešeného a vzácného. A stejně jako duše je drahocenné a nedotknutelné. Proto jej musíme chránit a také nevystavovat na odiv, abychom jej nepošpinili a neznehodnotili. Tím, že se žena bez ostychu odhaluje, vyvolává v mužích jen ty nejnižší pudy, které je vedou pouze k povrchnímu vztahu a ten se rychle vyčerpá. Ponižuje se tak na bezduchou loutku, která může být kdykoliv odložena, pokud přestane být atraktivní. Taková žena nemůže být ctěna druhými, protože se v ní nemůže skrývat nic ušlechtilého a skutečně krásného. Proto musí znovu hledat svůj drahocenný dar - stud, protože právě ten je důležitou oporou pro ochranu jejího těla a ducha.

Až si žena uvědomí, jak důležitou roli v tom hraje její oděv, který má tělo zahalovat a zkrášlovat, nebude váhat přemýšlením nad tím, jak dlouhou sukni si obléci, či s rozparkem, či bez rozparku, či výstřih, zda šaty ke krku, rukávy, zda oděv bez rukávů, nebo snad kalhoty, které zcela potlačí její ženské vyzařování. Pokud se žena domnívá, že je v tom omezována a že bude raději nosit oděv podle módy, či snad, že některá z jejích činností nelze provádět bez kalhot, pak nepochopila, co znamená význam slova ušlechtilé a důstojné ženství. V tomto přístupu se odráží jen vzdor, ješitnost, pohodlnost a neuctivost vůči Stvořiteli. A pokud činnost, kterou chce žena vykonávat nelze v ženském oděvu zvládnout, je třeba se zamyslet, zda je to činnost vhodná pro ženu.

Žena. Obdařena největší jemností citů měla svým tichým působením posilovat a zušlechťovat muže v jeho činech. Je stvořená a vybavena pro působení udržující a v tom je její síla. Je to hlavně v domácnosti, kde vytvořením klidného, harmonického domova je schopna plně rozvíjet své schopnosti, které jí byly Stvořitelem darovány. Právě její jemnější citová schopnost jí umožňuje rozvíjet v sobě smysl pro krásu, ušlechtilost, půvab, něžnost a pravý stud.

Avšak dnešní žena se "stydí" projevit tyto city, projevit svůj osobitý smysl pro krásu, když obecný trend káže jinak, než jak cítí ona. Stává se nepochopenou a nenaplněnou a hledá způsob, jak se zviditelnit, jak být uznávanou. Obdivuje muže v jeho aktivitách a domnívá se, že pokud půjde touto cestou, bude také obdivovaná. K tomu si však navíc ještě přeje, aby se mužům líbila. A v domnění, že muže osloví tím, že mu podstrčí své vnady je ochotna odhalovat se čím dál víc. Nabízí se mnohdy ještě horším způsobem jako lehké ženy!

Jak si pak opravdový muž, který hledá v ženě především hodnoty ducha, může takové lehkovážné ženy vážit?

Ona bude k sobě přitahovat jen ty, kteří chtějí mít ženu jako dekoraci, kterou se budou do určité míry jen chválit, ale kterou si nemohou nikdy ctít. Takový vztah nemůže být nikdy opravdovým, hluboce duchovním, ale pouze vztahem tělesným a ten brzy vyprchá.

A protože žena si neváží svého těla a zachází s ním jako s něčím, co je zde pro všechny, nemůže být ani pravou matkou. Nemůže být svým dětem oporou a vzorem pro všechny lidské hodnoty. Vždyť převážně ona určuje, jaké hodnoty v sobě ponese její dítě! A teď se podívejme na obraz dnešní ženy. Jaké morální hodnoty je ještě v sobě schopna nést? Jak velkou má ale odpovědnost za budoucí pokolení, za budoucí národ!

Je to žalostné! Jak ochotně a rychle dokáže žena v sobě zahubit jemné vyciťování ušlechtilosti, půvabu, jemnosti, prostoty a hlavně studu! Domnívá se, že by byla vysmívaná, kdyby své tělo neodhalila před zraky mužů. Obává se, že by působila staromódně a že jedině ošklivost její zevnějšku, podle názoru ostatních, ji vede k tomu, aby se oblékala do šatů, které zakrývají její postavu. A tak namísto, aby svou osobnost prozářila duchem a zušlechtila šatem, vystavuje všem na oči své tělo, zošklivené takzvaným módním oblečením. A toto bláznovství jde stále do větších extrémů. Vždyť i dnešní obuv pouze zdůrazňuje směšnost tohoto počínání.

Nešťastnou jest každá taková žena, protože ztratila úctu sama před sebou a znehodnotila vznešený dar. Dar studu, který jí pomáhá udržovat čistotu ducha.

Pokud žena nenajde svou pravou hodnotu, svou cestu, nenajde také již nikdy štěstí, i když po něm stále touží.

Až přestane být otrokem své touhy po falešném uplatnění a bude opravdu chtít v poctivé námaze najít smysl svého života, budou jí dány pomoci. Ty ji povedou na její cestě vzhůru za zdrojem síly, proudícím celým stvořením.

Neboť tato síla jako jediná dává duši klid, mír, harmonii, štěstí, pomoc a lásku. To vše může žena také v sobě nést, bude-li z tohoto zdroje síly čerpat. Nejprve se však musí znovuzrodit sama v sobě. Najít v sobě pravé hodnoty a vše falešné od sebe odhodit. Musí jen chtít! Opravdu chtít stát čistě ve stvoření a být ženou, zasluhující nést toto jméno.

M.Š. ve spolupráci s Občanským sdružením Obroda

Autor: Milan Šupa | pátek 7.7.2017 15:15 | karma článku: 13.27 | přečteno: 588x

Další články blogera

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 203 | Diskuse

Milan Šupa

Jsou Slované méněcenná rasa? Z hlediska západu žel ano!

Pro západ jsou Slované stále cosi méněcenné, co mu má sloužit. Západ totiž vždy byl a stále je vůči Slovanům nepřející a nevraživý.

21.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 41.58 | Přečteno: 4097 | Diskuse

Milan Šupa

Lidstvo, jak dál?

Vše, co nestojí ve Vůli Stvořitele, nemá v sobě pevného základu a je stavbou, již dopředu odsouzenou na zhroucení.

18.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 228 | Diskuse

Milan Šupa

Teprve po hlavním má následovat po - hlavní!

Skutečná pravda o věcech se nejednou skrývá v samotných slovech, které tyto věci označují. A přesně tak je to i s pojmem pohlavní a se vším, co se za ním skrývá.

14.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 311 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Matky vražedkyně

Když slyším, že matka zavraždí své dítě, přeji si jediné. Aby matka vražedkyně dostala trest nejvyšší.

27.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 4.77 | Přečteno: 164 | Diskuse

Libuse Palkova

Výběr partnerky podle barvy genitálií?

Když jsem slyšela poprvé, že nejnovějším hitem v péči o krásu ženy je nechat si vybělit vagínu, myslela jsem, že je to nějaký vtip. Ale vypadá to, že to myslej vážně.

26.7.2017 v 21:21 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 1824 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když se řekne puberta – taky se vám orosí čelo?

Taky jste někdy v dospívání zapřemýšleli nad tím, zda vaši rodiče jsou ti vaši, když najednou po vás furt něco chtějí anebo vám furt něco zakazují a hodně toho nedovolí?

26.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 239 | Diskuse

Olga Pavlíková

US army bez transsexuálů

Trump vykázal transgenderové osoby ze všech služeb v armádě, Obama jim tam před ním naopak uplatnění umožnil.

26.7.2017 v 19:35 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 614 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: Leží tam lidi pokousaní pijavkami

Mám den dovolené, protože pijavkování se posledně u mého muže projevilo několikahodinovým vytékáním "krve". Že se jedná o krevní plazmu obarvenou krví, která tvoří rosolovité sraženiny a čistí tělo, jsem se dozvěděla dnes.

26.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 309 | Diskuse
Počet článků 598 Celková karma 14.86 Průměrná čtenost 709
Jsem člověk, kterému není lhostejné obecné nepochopení pravého smyslu lidského života na zemi a z tohoto nepochopení pramenící selhávání jak osobních, tak celospolečenských vztahů.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.