Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odhalení tajemství prvotního hříchu

30. 06. 2017 15:15:29
Je nesprávné, ba až směšným způsobem naivní chtít vykládat Bibli doslovným způsobem. Mnohé z jejích textů jsou totiž určitým kódem, určitou šifrou, kterou má člověk správně dešifrovat.

Jsou metaforou, za kterou se ukrývá skutečný duchovní význam.

A právě tento duchovní význam má být rozpoznán, odhalen a rozluštěn. To však předpokládá vynaložení určité námahy, určitého úsilí, nebo minimálně alespoň určité dobré vůle. Kdo se tedy alespoň minimálně nesnaží, tomu zůstane skutečný význam mnoha biblických textů navždy skryt.

Po těchto nezbytných úvodních slovech přistupme k tématu prvotního hříchu. A začněme stvořením světa, které se podle Bible událo za sedm dní. Každý jednotlivý z těchto sedmi dní však ve skutečnosti představuje nesmírně velké časové období, ve kterém probíhal postupný vývoj od těch nejjednodušších forem života až po zrození člověka na zemi.

Během sedmi velkých časových cyklů, v Bibli nazývaných dny, vznikal tedy postupným, řízeným evolučním vývojem vědomý život a vše, co Stvořitel takovýmto způsobem učinil bylo, jak se v Bibli píše, dobré.

Člověk, ke kterému jako k poslednímu článku vývoje všechno cíleně směřovalo žil v prvopočátcích stvoření jako v ráji. Žil ve stvoření jako v ráji, který měl obhospodařovat, zušlechťovat a zvelebovat.

Dále se v Bibli říká, že Stvořitel dovolil lidem jíst ze všech stromů ráje, pouze ze stromu poznání dobra a zla jim jíst zakázal.

Strom poznání dobra zla! Zde se dostáváme ke klíčovému momentu problematiky prvotního hříchu.

Vše, co prožívali lidé do té doby bylo jen dobré. Lidé byli prostí, čistí a přirození, znající pouze dobro. Znající jen věci dobré, protože oni sami byli dobří.

Bylo tomu tak proto, že se ve všem svém jednání řídili pouze vlastním citem. Svým nejvnitřnějším cítěním, které bylo pro ně určujícím a jehož prostřednictvím kráčeli pouze cestami dobra.

Kdyby lidé nejedli ze zakázaného stromu poznání dobra a zla, mohli by takovým harmonickým způsobem žít až dosud. Byli by stále žili jako v ráji, protože by zůstali věrni svému cítění, které jim vždy ukazovalo pouze cesty dobra.

Ale žel, člověk neodolal a ve své dychtivosti po poznání sáhl po zakázaném jablku.

Co je však nástrojem poznání a poznávání? Je jím lidský rozum! Jedením plodů ze stromu poznání člověk postavil do popředí svůj rozum! Rozum se stal jeho vůdcem!

Rozum jej však vedl cestami zla, protože člověk jej postavil výše, než stál před tím jeho cit. A tímto způsobem sám sebe vyhnal z bran ráje.

Podstata prvotního hříchu, skrytá v Biblickém příběhu o pojídání zakázaného ovoce ze stromu poznání dobra a zla tedy spočívá v tomto:

Člověk mohl a může žít jako v ráji a to tehdy, pokud se bude řídit svým cítěním. Pokud půjde cestami, které mu ukazuje jeho cítění.

Naše cítění je totiž hlasem naší nejvnitřnější podstaty, která je dobrá a která proto že je dobrá, nám nemůže ukazovat jiné cesty, než cesty dobra.

Znovu vybudovat ráj na zemi je lidem možné pouze tehdy, pokud zůstanou věrní svému cítění a budou ve svém životě sledovat jenom ty cesty, které jim ukazuje.

Kromě cítění byl však člověk obdarován i rozumem, projevujícím se myšlením. Cítění a myšlení tvoří dvě základní složky lidské osobnosti, přičemž cítění má stát na prvním a vedoucím místě. Úloha rozumu spočívá v tom, aby hledal způsoby, jak realizovat podněty citu v hmotném světě. Takto to je správné a takto to bylo určeno Stvořitelem. Takto to bylo dobré a proto jedině tímto způsobem mohou lidé vybudovat ráj na zemi a trvale v něm přebývat.

Ke hříchu a neštěstí však došlo tím, že člověk ve své dychtivosti po poznání tyto věci zaměnil. Že rozum, jako nástroj hmotného poznání postavil na první místo. To znamená, že vedoucí a určující postavení svého cítění zaměnil za vedoucí a určující postavení svého rozumu. A právě v nadřazení rozumu nad cit spočívá kletba prvotního hříchu! Rozum totiž nikdy neměl být v člověku vedoucím! Rozum měl být vždy jen služebníkem citu.

Prvotním hříchem, který se postupně vyvinul v hřích dědičný a v kletbu celého lidského pokolení je skutečnost, že sluha zaujal místo vládce. Že lidem rozkazuje sluha, který nikdy neměl vládnout a který nemá schopnost vládnout. A rozum, který je tímto sluhou, vede lidi po špatných a nesprávných cestách. Vede je do neštěstí.

Prokletí prvotního hříchu spojené s nepřízní Stvořitele může člověk napravit pouze tehdy, pokud si tyto skutečnosti uvědomí a znovu postaví své cítění na první místo tak, jak to určil Stvořitel.

Povinností člověka a Vůlí Stvořitele je, aby lidé kráčeli svým životem cestami, které jim ukazuje jejich cítění. Jejich rozum má být jen poslušným služebníkem, vykonavatelem a realizátorem jejich citových hnutí. To je cesta ke štěstí a ráji na zemi. Jediná možná cesta ke štěstí a ráji na zemi! Blažený ten, kdo na ni vykročí.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š

Autor: Milan Šupa | pátek 30.6.2017 15:15 | karma článku: 7.98 | přečteno: 351x

Další články blogera

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 203 | Diskuse

Milan Šupa

Jsou Slované méněcenná rasa? Z hlediska západu žel ano!

Pro západ jsou Slované stále cosi méněcenné, co mu má sloužit. Západ totiž vždy byl a stále je vůči Slovanům nepřející a nevraživý.

21.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 41.58 | Přečteno: 4099 | Diskuse

Milan Šupa

Lidstvo, jak dál?

Vše, co nestojí ve Vůli Stvořitele, nemá v sobě pevného základu a je stavbou, již dopředu odsouzenou na zhroucení.

18.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 228 | Diskuse

Milan Šupa

Teprve po hlavním má následovat po - hlavní!

Skutečná pravda o věcech se nejednou skrývá v samotných slovech, které tyto věci označují. A přesně tak je to i s pojmem pohlavní a se vším, co se za ním skrývá.

14.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 311 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Matky vražedkyně

Když slyším, že matka zavraždí své dítě, přeji si jediné. Aby matka vražedkyně dostala trest nejvyšší.

27.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 4.77 | Přečteno: 170 | Diskuse

Libuse Palkova

Výběr partnerky podle barvy genitálií?

Když jsem slyšela poprvé, že nejnovějším hitem v péči o krásu ženy je nechat si vybělit vagínu, myslela jsem, že je to nějaký vtip. Ale vypadá to, že to myslej vážně.

26.7.2017 v 21:21 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 1849 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když se řekne puberta – taky se vám orosí čelo?

Taky jste někdy v dospívání zapřemýšleli nad tím, zda vaši rodiče jsou ti vaši, když najednou po vás furt něco chtějí anebo vám furt něco zakazují a hodně toho nedovolí?

26.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 248 | Diskuse

Olga Pavlíková

US army bez transsexuálů

Trump vykázal transgenderové osoby ze všech služeb v armádě, Obama jim tam před ním naopak uplatnění umožnil.

26.7.2017 v 19:35 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 623 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: Leží tam lidi pokousaní pijavkami

Mám den dovolené, protože pijavkování se posledně u mého muže projevilo několikahodinovým vytékáním "krve". Že se jedná o krevní plazmu obarvenou krví, která tvoří rosolovité sraženiny a čistí tělo, jsem se dozvěděla dnes.

26.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 598 Celková karma 14.86 Průměrná čtenost 709
Jsem člověk, kterému není lhostejné obecné nepochopení pravého smyslu lidského života na zemi a z tohoto nepochopení pramenící selhávání jak osobních, tak celospolečenských vztahů.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.