Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutná nevědomost o smyslu života

30. 05. 2017 15:15:57
Všechny generace obyvatel této země, následující jedna za druhou se jeví jako jedna velká štafeta nevědomosti. Nevědomosti o tom nejdůležitějším, co v životě člověka vůbec existuje.

Nevědomosti o skutečném smyslu a účelu vlastního bytí.

A tato zarážející nevědomost se odráží ve všem, co lidé dělají, jak žijí, jak uvažují a co říkají. Tímto vším dávají najevo fatální nevědomost o účelu vlastní existence. Lidé nevědí, jaký má jejich bytí smysl a tato nevědomost se šíří z generace na generaci jako prokletí už po celá staletí. A dokonce ani doba vědecko technického pokroku na tom vůbec nic nezměnila.

Mnohokrát je až dojemné pozorovat mladé rodiče, jak se svým dětem snaží dát jenom všechno to nejlepší. Jak se je snaží finančně dobře zajistit, jak se jim snaží poskytnout co nejlepší vzdělání, jak se snaží různými zájmovými činnostmi smysluplně vyplnit jejich volný čas. Je dojemné sledovat, jaké velké naděje vkládají do svých dětí, jak moc chtějí, aby dosáhly mnohem více, než oni.

A za vším tím cítit určité nevědomé přání, aby se alespoň jejich dětem podařilo uskutečnit to jediné a velké, co se nepodařilo dosáhnout a uskutečnit jim samotným.

Ne, nejde tu o věci hmotné, ke kterým to všechno nakonec sklouzne a při kterých to nakonec všechno skončí. V tomto podvědomém, samým sebou nepřiznaném přání mnohého rodiče je skrytá touha, aby se alespoň jejich dětem podařilo nalézt, pochopit a naplnit skutečný smysl lidského bytí.

Je to však něco pouze slabě tuše a těžko pojmenovatelné, co nakonec sklouzne jen do toho vnějšího, fyzického a viditelného. Do řešení otázek hmotného zabezpečení svých dětí, jejich dobrého vzdělání, vhodné práce a vhodného životního partnera. A ve víru života, naplněného uspokojováním obrovského množství hmotných potřeb najednou nečekaně nadejde čas, kdy už jejich děti mají své vlastní děti.

A ona začarovaná řetěz fatální nevědomosti o poznání a naplňování smyslu lidského bytí pokračuje dál, aniž by se našel někdo, kdo by ji dokázal přetnout.

Jaký je tedy smysl lidského bytí? V čem spočívá?

Jeho pochopení se skrývá v poznání, že člověk je bytostí duchovní. Z říše ducha vstoupil do hmotnosti, aby se nakonec do říše ducha vrátil zpět. Do hmotnosti vstoupil nevědomý a neznalý a zpět se má vrátit plně vědomý a znalý. Skutečným smyslem bytí je tedy návrat zpět domů. Opětovný návrat do říše ducha, podmíněný přiměřenou zralostí a lidskou velikostí.

Hmotnost, v níž se člověk nachází je tedy jakousi školou, která slouží k tomu, aby v různých životních situacích sbíral zkušenosti prostřednictvím vlastního prožívání a tak postupně duchovně zrál. Zrál v osobnost vysokého lidského, morálního a mravního rozměru, která splňuje kritéria vstupu do říše ducha. Tam totiž mohou vstoupit a vrátit se zpět pouze ti, kteří splňují ty nejvyšší kritéria. Kritéria čistoty a ušlechtilosti. Kritéria spravedlnosti, lidskosti, čestnosti a dobroty srdce. Jedině před takovými lidmi se otevře brána, umožňující jim vstup do věčné nádhery říše ducha. Její krása se nedá srovnat s ničím, co se nachází zde na zemi.

Před člověkem, který však výše zmíněna kritéria ve svém životě nenaplňuje zůstává brána říše ducha zavřená a to až do doby, kdy duchovně nedozraje. To znamená, že až do té doby bude muset žít v hmotném světě, aby se v něm učil, prožíval, poznával a zrál. Aby v něm nabyl požadovanou lidskou velikost.

Čas k tomu je však vymezen! Vymezen trváním hmotného světa, protože všechno hmotné jednou vzniklo a proto jednou musí i zaniknout. Jednou tedy zcela určitě zanikne i naše sluneční soustava i celý náš okolní vesmír, ale i oblast jemnější hmotnosti, kam odcházejí duše lidí po fyzické smrti. Škola života totiž pokračuje také v této jemnější rovině bytí. I zde pokračuje příprava člověka na jeho vstup do říše ducha. I zde pokračuje jeho další zrání tak, aby se stal schopným splnit požadovaná kritéria pro vstup do duchovní říše.

Úkolem každého člověka je zodpovědně na sobě pracovat a stihnout správným způsobem dozrát, dokud trvá hmotný svět. Pokud by to totiž z nějakých důvodů nestihl, kdyby se nedokázal včas odpoutat od hmotnosti a vstoupit do bezpečí říše ducha, musely by ho rozemlít mlýny rozkladu hmotného světa, ve kterém by zůstal uvězněn.

Smyslem života každého člověka na této zemi je stát se natolik zralým, aby jednou mohl vstoupit do věčné říše ducha! Vše ostatní je jen prostředkem k tomuto účelu! Celý náš život na zemi je pouze prostředkem k tomuto účelu. Na to nikdy nezapomínejme!

Člověk může usilovat o své finanční zajištění, o své vzdělání, může se realizovat ve své práci a může mít mnoho zájmů. Může mít rodinu i děti a mnoho dalších věcí, avšak vždy by si měl být vědom toho, že na žádnou z těchto věcí se nesmí připoutat tak, aby se stala smyslem jeho života. Aby jej úplně pohltila!

Vždy a za každé situace si musí být vědom skutečného smyslu svého bytí, kterým je duchovní zrání. Kterým je nabývání způsobilosti dosáhnout kvalitou svého života kritérií, opravňujících jej ke vstupu do říše ducha.

Pokud máme mluvit o kritériích, které musí člověk splnit, pokud máme mluvit o tom, jaký musí být a jak má jednat, aby mu to mohlo být umožněno, vše, co v tomto směru potřebujeme vědět nám velmi jednoduše a jasně pojmenoval už Mojžíš ve svém desateru a po něm Kristus ve svém učení. Pokud se budeme vytrvale snažit takovýmto způsobem myslet, cítit, mluvit a jednat, pak budeme kráčet svým životem správně. Potom budeme naplňovat jeho skutečný smysl. Potom budeme duchovně dozrávat tak, až se nakonec staneme zralou lidskou osobností, která může vstoupit do říše ducha, protože splnila všechny k tomu požadovaná kritéria.

Toto je smyslem lidského bytí! Toto má dosáhnout každý člověk a o toto má usilovat. Tímto snažením naplní nejen smysl vlastního bytí, ale zároveň tím dá i jiný, mnohem vyšší a ušlechtilejší rozměr všemu kolem sebe. Svým vztahům k lidem, k rodině, ke společnosti, k zaměstnání, k přírodě, ale i k penězům a k majetkům.

Toto je ona nevědomá touha, kterou nesou v sobě všechny generace. Podvědomě tušená touha po uskutečnění pravého lidství, před kterým se otevírá brána ráje!

V tomto spočívá ona skrytá, nevědomá a nenaplněná touha mnoha rodičů, kteří v neurčitém tušení doufají, že právě jejich dětem se to podaří. Že právě jejich dětem se podaří zlomit generační kletbu nedůstojné nevědomosti o smyslu a naplnění vlastního bytí.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š

Autor: Milan Šupa | úterý 30.5.2017 15:15 | karma článku: 13.59 | přečteno: 426x

Další články blogera

Milan Šupa

Neštěstí zvané rozum!

V nadřazení rozumu nad cit tkví ve skutečnosti všechno zlo, napáchané na této zemi! Je to také cesta ke zničení celé naší civilizace.

22.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 190 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 909 | Diskuse

Milan Šupa

Co všechno se skrývá za vulgárním způsobem řeči?

Lidskou řečí se dostává na povrch skrytá, vnitřní podstata člověka! Řeč a slovní projev proto nelze vnímat jako samostatně stojící jednotku, ale jako vnější projev něčeho, co je skryto hlouběji pod povrchem.

15.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 615 | Diskuse

Milan Šupa

Příznivci Slovanů neodsuzujte křesťanství! Slovanským národům tím jenom škodíte!

Existují lidé, kteří jsou velkými příznivci Slovanů a slovanství v jeho nejautentičtější podobě, se kterou je neoddělitelně spojeno naše původní, dávné duchovno. Žel, mnoho z nich má však jednu neblahou vlastnost.

12.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 12.54 | Přečteno: 474 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Bůh je Láska a Láska je Bůh

Bůh! Říkali, že trestá. Že nemá slitování. "Boj se, když nečiníš dle Jeho vůle." Děsil mě. Šokoval lačností po krvi nepřátel. Ale byl to správný výklad? Je Bůh skutečně krvechtivý a nemilosrdný?

24.9.2017 v 20:50 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 169 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Píseň o byrokracii

Další nedělní večer vám netradičně zpříjemním svým krátkým básnickým zamyšlením o tom, jak je to vlastně v té společnosti úředníků s rovností a svorností.

24.9.2017 v 20:23 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 127 | Diskuse

Libuse Palkova

Blondýnky

Blondýnky jsou častým terčem vtipů a středem pozornosti, ať právem či neprávem. V následujícím seznamu knih, nemůžeme proto vynechat nic z toho, co se traduje o mýtu krásné, povrchní a naivní svůdnice.

24.9.2017 v 20:16 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 299 | Diskuse

Kateřina Horáková

Detoxikace zvenku

Další ze skvělých tianďáckých věcí, které jsem vyzkoušela, jsou detoxikační bylinné náplasti. Při svém zhýralém způsobu života jsem se rozhodla pro očistu...

24.9.2017 v 19:09 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 204 | Diskuse

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 768 | Diskuse
Počet článků 614 Celková karma 12.61 Průměrná čtenost 704
Jsem člověk, kterému není lhostejné obecné nepochopení pravého smyslu lidského života na zemi a z tohoto nepochopení pramenící selhávání jak osobních, tak celospolečenských vztahů.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.